Zdroj: http://taxi.trek.sk/spravy/uber-je-taxisluzba  •  Vydáno: 24.12.2017 23:50  •  Autor: Dispečer

Uber je taxislužba

Tak, je to oficiálne. Uber skutočne je taxislužba. Brusel spravil definitívnu bodku za nekonečnými dišputami. Otázka teraz znie, čo s tým ďalej. Štáty by sa podľa toho mali zariadiť a aplikovať na spoločnosť rovnaké zákony. Povie sa to ľahko, do praxe sa ale akákoľvek regulácia bude dostávať iba veľmi ťažko.

Lebo každý, kto sa o nejakú reguláciu pokúsi, sa okamžite dostane medzi dva mlynské kamene. Na jednej strane bude sústredený tlak všakovakých zväzov „klasických“ taxikárov, na druhej zase budúcnosť v podobe zdieľanej ekonomiky a perspektívy nasadzovania nových technológií v EÚ. Toto je fakt zamotané. Koľko povinností pridať uberistom? A odobrať nejaké taxikárom? Stretnú sa niekde na polceste? Vyváženie je veľmi dôležité.

Totiž Uber je iba začiatok. Práve to, ako sa zákonodarcovia popasujú s týmto príkladom, nastaví veľa pravidiel aj pre ďalšie moderné firmy, ktoré sa pokúsia meniť klasický biznis. To je dôvod, prečo treba túto tému pozorne sledovať a snažiť sa nájsť kompromis – radikálne priklonenie sa na jednu alebo druhú stranu by do budúcnosti určite nikomu nepomohlo.